• Nauczycielska 7,
    58-100 Świdnica
  • Pon - Pt
    11:00 - 16:00
Telefon

790-478-855

E-mail

biuro@kivvi.pl

Pompy ciepła czy warto ?

Pompy ciepła czy warto ?

W czasach, gdy koszty ogrzewania rosną z roku na rok, korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze. Jednym z systemów, jakie mamy do wyboru, jest pompa ciepła. Co to jest? Jak działa? Czy można ją zainstalować w każdym domu?

Pompa ciepła – co to jest?

Jest to urządzenie zasilane prądem, które dostarcza do pomieszczeń ciepłą wodę,
do ogrzewania domu, oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową. Pompa taka może również zapewnić dostarczenie wody lodowej na potrzeby chłodzenia pomieszczeń. Popularny klimatyzator także jest pompą ciepła, lecz zamiast wody dostarcza ciepłe lub zimne powietrze. To urządzenie pozyskujące energię z odnawialnego źródła, jakim mogą być m.in. grunt lub – najbardziej popularne – powietrze.

Pompa ciepła – jak działa?

Mechanizm działania pompy ciepła jest w zasadzie prosty i znamy go choćby z lodówek, z którymi pompy ciepła mają wiele wspólnego, tyle że działają odwrotnie. O ile lodówka pochłania ciepło z umieszczonych w niej produktów spożywczych i oddaje je do otoczenia, zachowując chłód wewnątrz, o tyle pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia i oddaje je do wewnątrz budynku. Jednym z najważniejszych elementów instalacji jest tzw. czynnik chłodniczy, czyli ciecz krążąca wewnątrz całego układu. Ciecz wrze pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze zewnętrznej pobiera ciepło z otoczenia. Następnie ciśnienie i temperatura w układzie wzrastają, czynnik zmienia w sprężarce swoją postać na gazową, a następnie trafia do skraplacza, skąd oddaje ciepło do instalacji.
Do prawidłowego działania takiej instalacji, podobnie jak w przypadku lodówki, niezbędna jest energia elektryczna. Ale współczesne systemy pomp ciepła potrzebują zaledwie 25-30 proc. energii z zewnątrz, którą wykorzystują do napędu sprężarki. Pozostałe 70-75 proc. energii cieplnej, która jest wytwarzana przez pompę, pochodzi z jej otoczenia.

Rodzaje pomp ciepła

W każdej pompie cieplnej wyróżniamy tzw. dolne i górne źródło ciepła. Najczęściej spotykane źródła dolne to powietrze, grunt i woda, zaś górne to znajdująca się w obiekcie instalacja, która wykorzystuje pozyskaną energię, a więc np. wodna instalacja grzewcza wypełniona wodą lub płynem czy powietrzna (nawiewowa) instalacja grzewcza. W ślad za tym mamy więc pompy typy grunt-woda, grunt-powietrze, woda-woda, woda-powietrze itp.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła, mimo że inwestycja nie należy do najtańszych. Wiele zależy od tego, czy będzie służyć do ogrzewania domu już istniejącego, czy zostanie zainstalowana w ramach nowej budowy. Można również pozyskać dotacje do pomp ciepła w ramach programu Czyste Powietrze, oraz lokalnych programach gminnych lub miejskich
Oto najważniejsze powody, dla których warto rozważyć ten rodzaj ogrzewania:

Powody ekonomiczne

Szybki zwrot z inwestycji – czas zwrotu, szacowany jest na 5-7 lat,
koszt eksploatacji pomp ciepła związany jest jedynie z zakupem energii elektrycznej do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania wody,
łatwość uzyskania kredytu lub dofinansowania na instalację pompy ciepła, ponieważ jest to inwestycja proekologiczna; przyjmuje się, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet do 5 kW zielonej energii,
niższy koszt budowy domu wynikający z braku konieczności budowania komina, magazynu opału itp.,
pompa ciepła to jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła,
pompa ciepła ma bardzo długą żywotność, przy prawidłowej instalacji – nawet do 50 lat, jest to więc inwestycja długoterminowa,
pompa ciepła, oprócz ogrzewania, może także chłodzić pomieszczenia latem, a więc nie trzeba dodatkowo montować klimatyzacji.

Powody ekologiczne

Pompa ciepła to źródło ogrzewania przyjazne środowisku – mimo że wymaga zasilania energią elektryczną pochodzącą w Polsce zwykle z paliwa węglowego, jest to udział bardzo niewielki,
bez problemu można zasilać pompę ciepła z innych odnawialnych źródeł energii, a więc np. w połączeniu panelami słonecznymi, możemy zyskać ogrzewanie właściwie zerokosztowe i zeroemisyjne.

Inne powody warte uwagi

Pompa ciepła nie wymaga ciągłej obsługi, jak np. piece opalane biopaliwami,
pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku
pompa ciepła łatwo daje się podłączyć w jedną instalację grzewczą z innymi źródłami energii i ciepła, np. kolektorami słonecznymi, ale także np. z kotłem gazowym, lub elektrycznym tworząc systemy hybrydowe.

Jaką pompę ciepła wybrać?

W tym zakresie najlepiej zasięgnąć rady doświadczonego instalatora. Wybór jest duży, a rozwój technologii w tej branży – bardzo szybki. Do niedawna największą wydajność miały pompy gruntowe, ale coraz częściej dorównują im pod tym względem także pompy powietrzne. Wszystko zależy od naszych potrzeb, otoczenia budynku i zasobów finansowych.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu w otoczeniu domu. Bardzo łatwo je zainstalować – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Istnieją również systemy typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej oraz jednostki usytuowanej na zewnątrz budynku. W przypadku instalacji z pompą powietrzną ciepło jest zwykle rozprowadzane w domu za pomocą wodnego systemu centralnego ogrzewania lub też systemu powietrznego, wykorzystującego tzw. klimakonwektory. Powietrzna pompa ciepła sprawdzi się szczególnie tam, gdzie brakuje miejsca niezbędnego do montażu pomp gruntowej.

Gruntowe pompy ciepła

W przypadku gruntowych pomp ciepła część instalacji jest zamontowana w gruncie, pod ziemią, co wymaga zajęcia pewnej powierzchni na zewnątrz budynku, zaś sama pompa musi znajdować się w domu, więc trzeba zapewnić pomieszczenie na ten cel. Niemniej jest to system o wiele stabilniejszy i w efekcie bardziej ekonomiczny niż pompa powietrzna, ponieważ temperatura w gruncie ulega mniejszym wahaniom niż temperatura powietrza.

Jeśli rozważasz ogrzewanie swojego domu czy firmy za pomocą pompy ciepła, koniecznie skontaktuj się z nami. Doradzimy, jaką pompę wybrać i zajmiemy się instalacją, dbając o jej każdy szczegół.